Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αφεντικό στον όμιλο η Ρεάλ

Η Ρεάλ πάτησε γκάζι ένα δεκάλεπτο και «καθάρισε» το ματς με την Γαλατάσαραϊ, νικώντας την με 93-78 για τον Ε’ Όμιλο, εκθρονίζοντας την από την πρώτη θέση που είχε από την πρώτη αγωνιστική.

Το ματς στη Μαδρίτη ήταν ανταγωνιστικό και «κλειστό» για ένα δεκάλεπτο, όπου οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ.

Η Ρέαλ πήρε στην ουσία τη νίκη στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου είχε πετύχει ήδη 55 πόντους, με την τουρκική ομάδα να έχει μείνει αρκετά πίσω, στους 39.

Στη συνέχεια, η «Βασίλισσα», απλά έκανε μια συντήρηση στο τρίτο δεκάλεπτα, με την Γαλατά να πλησιάζει στο 69-57, χωρίς ωστόσο να μπορεί να δώσει συνέχεια. Η Ρεάλ συνέχισε να σκοράρει στο τέταρτο δεκάλεπτο, «καπαρώνοντας» στην ουσία από νωρίς τη νίκη.

Καλύτερος για τους νικητές ήταν ο Φελίπε Ρέγιες με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης αγωνίστηκε μόλις για 4 λεπτά, έχοντας 3 πόντους (1/3 διπ., 1/1 βολ) και 2 ριμπάουντ.

Πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους ο Ζόραν Έρτσεγκ με 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-24, 55-39, 69-57, 93-78.